O czym warto nie wiedzieć, gdy zastanawiasz się nad rozpoczęciem ćwiczeń Tai Chi?

Zajęcia Tai Chi w Tychach

W książkach, artykułach można wyszukać wiele informacji dotyczących korzyści z codziennych ćwiczeń, praktykowania Tai Chi. Spójrzmy jednak od innej strony, co może nam utrudniać ćwiczenia i przeszkadzać, szczególnie na początku drogi.

1. Czasochłonność

Zazwyczaj treningi grupowe trwają od 45 do 90 minut, przeważnie dwa razy w tygodniu.  Dodatkowo dla lepszych efektów warto postawić na pracę indywidualną w domu (min. 2×30 minut). Dużo, mało? Patrząc na nasze zapchane kalendarze i codzienne obowiązki to 4 godziny na trening w tygodniu może stanowić nie lada wyzwanie

Założę się, że nigdy nie spojrzeliście na Tai Chi od tej strony.

W podsumowaniu: Tak, Tai Chi jest czasochłonne, a okazjonalny trening raz w tygodniu to trochę mało 😉

W końcu to (cykliczny) trening czyni mistrza!

2. Zmęczenie

Ćwiczenia Tai Chi mogą sprawić, że Twoje ciało będzie odczuwać przemęczenie. Zmęczone ręce, obolałe plecy, nogi (jak to się mówi potocznie zakwasy) mogą być  frustrujące. 

Czy Tai Chi nie powinno nam pomóc się zrelaksować i uspokoić? 

Spokojnie, to normalna reakcja, ciało protestuje, a rozum będzie wysyłał sygnał „po co mi to było!”, będzie podpowiadał: zrezygnuj!

Nie dziw się temu jednak, jeżeli ćwiczenia w ostatnim czasie nie były obecne w Twoim życiu, jeśli aktywność fizyczna nie istniała!

Co ważne: Tai Chi, pozwala na dużą elastyczność, po kilku treningach odnajdziesz się, złapiesz rytm, a wkrótce Twoje ciało stanie się silniejsze.

3. Samodzielna nauka

Trudno jest się nauczyć Tai Chi (lub sztuk walki) z książek lub filmów. Nawet z takiej “Na przykład „Taiji i QiGong dla żółtodziobów”. Możesz ich użyć, aby uzyskać głębsze zrozumienie sztuki, dowiedzieć się więcej teorii, ale nie uczyć się od zera.

Jeśli jesteś początkujący, znajdź dobrego nauczyciela/mistrza/Sifu, który wprowadzi Cię w sztukę i wyjaśni podstawowe zasady dotyczące ustawiania ciała (które zapobiegają kontuzjom). 

Jeśli już wiesz, co i jak samodzielne ćwiczenie Tai Chi (w domu lub parku) to naprawdę bardzo dobry pomysł!

Choć trzeba zauważyć, że do samodzielnego ćwiczenia (nie tylko Tai Chi) trzeba mieć dużo samozaparcia, w grupie na sali gimnastycznej jest łatwiej.

Teraz możesz wziąć dobrą książkę o Tai Chi (np. „Droga tai chi”) i przeczytaj ją (nawet kilka razy, ponieważ twoje zrozumienie wzrośnie z twoim doświadczeniem).

4. Powolność i powtarzalność

Tai Chi jest wewnętrzną sztuką, zwaną także „medytacją w ruchu”, więc z założenia powinno być POOOWOOOOLNEEEE.

W Tai Chi powinieneś być w stanie kontrolować nie tylko swoje ruchy, ale także energię umysłu i ciała. Zbyt wiele na raz? Spowolnienie ruchów pomaga uchwycić je wszystkie (a przynajmniej próbuje pomóc).

 „Jeśli nie możesz zrobić „czegoś” powoli, nie możesz tego zrobić szybko.”

Początkowe treningi dotyczą ruchów ciała (ręce, nogi, tułów, etc.), następnie przystępuje się do pracy nad  synchronizują  z oddechem. Po opanowaniu powyższego zakresu można rozpocząć pracę nad lepszym połączeniem ciała i przepływem energii. 

Na poziomie zaawansowanym można przyspieszyć wykonanie technik, aby Tai Chi Chuan wyglądało jak styl zewnętrzny (Kung Fu, karate).

I wreszcie powtarzalność! Wszystkie te rzeczy nie wydarzą się bez praktykowania! Powtarzanie pomaga rozwinąć prawidłowe ułożenie ciała i głębsze zrozumienie Tai Chi. Co ciekawe, ćwicząc powoli i uważnie, pot na czole również się pojawia, tak jak w każdym sporcie.

5. Odpowiednie miejsce

Każda aktywność praktykowane na zewnątrz ma więcej korzyści niż ćwiczenie w pomieszczeniu. Niektórzy powiedzą, że aby ćwiczyć Tai Chi potrzebujesz dużo miejsca. Początkujący tego nie potrzebują. Ćwiczą postawy, podstawowe ruchy lub początek formy albo krótkie formy.

Ich nogi nie są jeszcze gotowe na długi trening. Więc sala o długości kilku metrów daje im przerwę i czas na odpoczynek.

Bardziej zaawansowani uczniowie mogą poradzić sobie w małych przestrzeniach ćwicząc długie formy – ćwiczenie formy na powierzchni metra kwadratowego jest ciekawym wyzwaniem.

Oczywiście – zalecamy ćwiczenie na zewnątrz, nawet jeśli nasze zajęcia są w domu 🙂

W deszczu i w czasie mrozów oczywiście ćwiczenia na sali gimnastycznej są dobrym rozwiązaniem.

6. Wciąga i uzależnia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie budzą się rano i niezależnie od pogody, biegają? Odpowiedź jest prosta: ponieważ to uwielbiają!

Ćwiczenie Tai Chi zaleca się również  rano – kiedy twój umysł jest spokojny i świeży.

Wykonanie formy/sekwencji rozgrzewa całe twoje ciało. Czy to uzależnienie?

A jeśli tak, to nie jest takie złe, prawda?

Fajnie, jakby wszyscy znaleźli jakąś aktywność do pokochania – na pewno bylibyśmy zdrowsi.

Bardziej martwimy się o osoby, które ustalą sobie cele w rodzaju: powtarzam formę/sekwencję 100 razy w tygodniu. Może to prowadzić do kontuzji – ludzie mogą być tak skupieni na celu, że nawet gdy ciało mówi, że już wystarczy, nadal kontynuują.

Ponieważ większość zajęć ruchowych (Tai Chi, karate, taniec) odbywa się co tydzień, można powiedzieć, że to również uzależnienie … hmmm …. tak, Tai Chi może być uzależniające – i to zdecydowanie jest dobre przyzwyczajenie!!!

Tekst został przygotowany na motywach https://www.taichi4u.uk/post/tai-chi-why-you-shouldn-t-start-practising-it dzięki uprzejmości YMAA OrientSport.